sukulenty w szkle diy
Creative,  DIY,  Domo rośliny

Sukulenty w szkle DIY, czyli Twój pustynny mikro-świat!

Lubisz rośliny, ale boisz się, że nie będziesz w stanie o nie zadbać?
Stwórz ze mną pustynny mikro-świat 😉
i rozpocznij swoją przygodę z DOMO-roślinami!!!

Psssttttt… Sukulenty w szkle DIY to mój pierwszy tutorial, który zamieszczam na blogu!!! Zamiast o lesie będę pisać dziś o pustyni, ale jeśli czytałaś/czytałeś mój wpis Zacznijmy, czyli jak pisać bloga, kiedy masz CHAOS w głowie – wiesz już, że nazwa bloga mnie nie ogranicza. 😉

A teraz konkrety.

Sukulenty to przyjazne roślinki, zwłaszcza dla tych z Was, którzy nie mieli do tej pory zbyt wiele styczności z DOMOroślinami 😉 Nie wymagają zbyt wielkiej uwagi, stosunkowo rzadko się je podlewa, a wyglądają bardzo efektownie.

Ale uwaga – pułapka! Jeśli jesteś zbyt troskliwy i zbyt często będziesz dostarczać tym roślinkom wodę – możesz spowodować, że ich korzenie zgniją. ;( Coś o tym wiem! Żeby Cię jednak uspokoić – ten projekt wykonałam kilka tygodni temu i póki co wszystko gra. 😉 Wystarczy tylko pamiętać, że sukulenty mają swoje upodobania, bo dostosowały się do pustynnego klimatu. 😉

Do przygotowania pustynnego mikroświata będziesz potrzebować:

 • szklane naczynie (powinno być ono otwarte, gdyż sukulentom nie będzie służyć wysoki stopień wilgotności – dlatego słoik zamknięty lub z małym otworem zostaw na zrobienie lasu w słoiku),
 • ozdobny żwirek ,
 • keramzyt,
 • węgiel aktywny,
 • ozdobny piasek,
 • ziemia (użyj podłoża przeznaczonego do sukulentów),
 • roślinki (wybierz miniaturki, które są przygotowane do tworzenia takich kompozycji i nie osiągną ogromnych rozmiarów).
Sukulenty w szkle DIY

Ważne – przy tworzeniu roślinnych kompozycji zwracaj uwagę na rodzaj roślinek, które chcesz wykorzystać. W tym przypadku zadbaj o to, żeby wszystkie roślinki były sukulentami. Jeśli połączysz rośliny sucho
i mokro-lubne, nie będziesz mogła/mógł dogodzić każdej z nich, co może marnie się dla nich skończyć.

Sukulenty

To jak? Gotowi na stworzenie domu dla samotnych sukulentów?

Sukulenty w szkle – krok po kroku

Krok 1 – ułóż ozdobne kamyki wokół zewnętrznej części naczynia. Ja wybrałam białe, bo ładnie kontrastują z czarnym podłożem. Użyj jednak takich, które według Ciebie najbardziej będą pasować do Twojej kompozycji.

Sukulenty w szkle DIY

Krok 2 – teraz pora na keramzyt. Keramzyt to materiał obojętny chemicznie, dzięki któremu zapewnisz Twojej kompozycji odpowiedni drenaż. Oznacza to, że keramzytowe granulki wchłoną nadmiar wody! Jest on popularnym surowcem używanym w ogrodnictwie, dlatego znajdziesz go w każdym sklepie ogrodniczym. 😉

Krok 3 – dodaj odrobinę węgla aktywnego w proszku, który zapobiegnie rozwijaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Węgiel aktywny również znajdziesz w sklepie ogrodniczym.

Sukulenty w szkle DIY

Krok 4 – po wzbogaceniu podłoża o węgiel aktywny możesz użyć jasnego piasku lub drobnego żwirku. Jeśli tego nie zrobisz – przygotuj się na to, że czarna ziemia szybko wypełni szpary pomiędzy kamykami ozdobnymi,
a Twoja warstwa nie będzie idealnie biała. 😮

Sukulenty

Krok 5 – wypełnij naczynie warstwą ziemi. Nie używaj jeszcze całej przeznaczonej do tego ilości. Twoje roślinki zajmą przecież trochę miejsca.

Krok 6 – umieść sukulenty w podłożu. Zadbaj o to, aby korzenie dotykały warstwy przygotowanego przez Ciebie drenażu. Moje rośliny ułożyłam, tak aby te najwyższe znajdowały się z tyłu, a niższe z przodu. Możesz jednak zaszaleć i zdecydować się na bardziej odważną aranżację.

Krok 7 – kiedy już roślinki znajdą się w podłożu, możesz użyć pozostałej ziemi. Ja dodatkowo użyłam jeszcze białych kamyków, aby stworzyć kolejną warstwę domu dla sukulentów. Moim zdaniem wygląda to całkiem dobrze!

Sukulenty w szkle DIY

Teraz pozostało Ci się cieszyć Twoją mini-pustynią 😉

Pamiętaj, że jeśli Twoje roślinki zaczynają wyglądać inaczej (zmieniają kolor, teksturę) zapewne wysyłają Ci sygnał, żeby zmienić coś w ich pielęgnacji. Nie rezygnuj z ich uprawy! Po prostu obserwuj swoje rośliny, a w razie konieczności – działaj! Przecież każdy lubi, jak poświęci mu się trochę uwagi, no nie? 😉

Sukulenty

Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz mi znać, czy ten tutorial był dla Ciebie ciekawy. Napisz co myślisz w komentarzu poniżej. Znajdziesz mnie też na Instagramie.;)

Jeśli i Ty zdecydujesz się stworzyć pustynny mikro-świat, koniecznie pokaż mi swoje sukulenty w szkle i otaguj swoje zdjęcie hasztagiem #podrugiejstronielasu lub po prostu wyślij mi wiadomość! Będę się baaaardzo cieszyć.

Masz uwagi? Znalazłaś/znalazłeś w moim wpisie błąd? Daj mi znać! Moją przygodę z DOMOroślinami rozpoczęłam nie tak dawno i wciąż się uczę 🙂 Blogosferę też dopiero poznaję, więc śmiało 😉 !!!

A dla cierpliwych gratis 😉 Sukulenty w szkle podobają się nie tylko Tobie. 😉

Gratis


komentarze 4

 • Agata

  Ekstra! Bardzo ładnie to wygląda 🙂 A gdzie mogą stać sukulenty? Jak postawię je na oknie, gdzie mają dobry dostęp do światła to będzie okej? Czy trzymać niżej?

 • Madlen

  Super artykuł! Już teraz rozumiem dlaczego mój las w szkle nie przetrwał zbbyt długo…
  Myślę, że dla zwykłego obywatela zakupienie wszystkich potrzebnych produktów może być utrudnione. Np. ze względu na to, że większość rzeczy trzeba kupić w większej ilości niż to potrzebne. Myślę że to noże być świetny pomysł na warsztaty z wykonywania takich sukulentow w szkle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *